Arizatespitcihazi.com sitesinde, hızlı ve güvenli bir şekilde arıza tespit cihazlarına ulaşabilirsiniz . Tıklayarak alışverişe başlayın.

Close
(0) Ürün
Alışveriş sepetinizde ürün yok.
Tüm Kategoriler
  rocket

  TNT / DHL

  WORLDWIDE SHIPPING
  tech_support

  REMOTE SUPPORT

  CLICK HERE
  best-seller

  TRUSTED SHOPPING

  100% CUSTOMER HAPPINESS
  Filters
  Para Birimi
  Ara

  Otomotiv Endüstrisinde Yeşil Teknoloji Konsepti

  Otomotiv Endüstrisinde Yeşil Teknoloji Konsepti

  Otomotiv Endüstrisinde Yeşil Teknoloji Konsepti

  Yeşil Teknoloji Kavramı ve Otomotiv Endüstrisinde Kullanımı

  Sanayi Devrimi sonucunda üretim aşaması seri hale geçmiştir. Bu kitlesel üretim sonucunda toplum, üretim toplumu olduğu kadar tüketim toplumu haline de gelmiştir.

  Toplum bir tüketim toplumu haline geldikçe, ürünlere olan talepler önemli ölçüde artmıştır. Üreticiler talepleri karşılayabilmek için hızlı üretim sağlayan teknolojiler kullanmışlardır ancak bu teknolojilerin çoğu çevreye zararlı teknolojilerdir.

  Sanayi devriminden sonra kullanılan zararlı teknolojiler sonucunda dünyanın sıcaklığının 1 derece arttığı araştırmalar sonucu ortaya konmuştur.

  Bu durumun devam etmesi dünyanın geleceği için çok kötü çünkü sonuçlar ortaya çıkaracaktır. 

  Bu durumun önüne geçmek için çevreye zarar veren teknolojilerden daha çok yeşil teknolojiye sahip üretim alanları ve teknolojiler kullanmalıyız.

  Yeşil Teknoloji Nedir? Yeşil Teknoloji Hangi Amaçlarla Kullanılır?

  Yeşil Teknoloji, çevreye duyarlı teknolojilerin kullanılmasını ana hedef belirlemiş olan bir kavramdır. Bu teknoloji teknolojik olarak yapılacak çalışmalara başlamadan önce  sağlayacağı uzun vadeli ve kısa vadeli etkileri de göz önünde bulundurur.

  Bu doğrultuda, bu amaca uygun teknolojileri kullanır. Yani doğaya verilen zararı en aza indirmek için enerji sürdürülebilirliğini ön planda tutan çevre dostu teknolojilerin kullanımına önem vermektedir.

  Genel olarak verimlilik, sürdürülebilirlik, geri dönüşüm, sağlık, yenilenebilirlik ve bunun gibi kavramlarla ilgilenir.

  Yeşil Teknoloji Esas Alınarak Üretilen Ürünlerin Özellikleri Şu Şekildedir;

  Üretim aşamasında kullanılan malzemelerin tamamı geri dönüştürülebilir malzemelerdir. Bu nedenle üretilecek her ürün için sürekli malzeme toplama sorunu yoktur.Bu nedenle ürün kullanım ömrünün sonunda atılmaz, üretim bandına geri getirilir.

  Yeşil teknoloji çerçevesinde üretilen ürünler aynı zamanda karbon salınımını da azaltmaktadır.
  Yeşil teknoloji çerçevesinde üretilen bu ürünler ekonomik olarak hem üreticiye hem de tüketiciye büyük avantaj sağlamaktadır.

  Yeşil Teknoloji Kavramı Otomotiv Sektöründe nasıl kullanılıyor?

  Hepimizin bildiği gibi araçlardaki en büyük zararlardan biri de yaydıkları zararlı gazlardır. Bu zararlı gazlar çevre için de oldukça tehlikelidir. Yazımızın ilk bölümünde de yazdığımız gibi bu zararlı gazlar dünyadaki sıcaklık artışını doğrudan etkilemektedir.

  Bu nedenle yeşil teknolojiyi otomotiv sektörüne entegre etme çabaları hızlanmıştır. Bu doğrultuda elektrikli araçların sayısı günden güne artmaktadır.

  Elbette elektrikli arabalar bunun en büyük örneğidir. Ancak tam elektrikli otomobillerden önce otomobil üreticileri elektrik enerjisi ve yakıt enerjisi ile çalışan hibrit otomobilleri üretmişlerdir.
  Nitekim hibrit araçlar bu konuda yeterince başarılı olmuştur.

  Ancak yeşil teknolojinin amacı bu zehirli gazları tamamen ortadan kaldırmak ve enerji sürdürülebilirliği olduğundan tamamen elektrikli araba üretimini hedeflemektedir.

  Tamamen elektrikli otomobillerdeki mantık kesinlikle hiç bir ek zararlı yakıtın girmemesidir. Bu doğrultuda motor da dahil olmak üzere araçtaki tüm bileşenleri çalıştırmak için elektrik enerjisi kullanır.

  İçten yanmalı motorlarda bulunan egzoz ve yakıt deposu gibi parçalar elektrikli otomobillerde bulunmamaktadır. Yeşil teknoloji konseptinin amacı doğrultusunda, bu arabalardaki tüm bileşenler elektrik ile çalıştırılabilecek formatta ayarlanmıştır.

  Yeşil Teknoloji Konsepti Doğrultusunda Üretilen Elektrikli Araçların Faydaları Nelerdir?

  Bu arabaların kullanımının artmasıyla birlikte içten yanmalı motorlu araçların kullanımı her geçen gün azalmakta ve bu durumda doğaya salınan zararlı gazların miktarı daha da azaltmaktadır.

  Elektrikli araç kullamımının artmasıyle beraber daha bir çok fayda da ortaya çıkmıştır. Bu sürecin bu şekilde ilerlemesi ile beraber doğada araçlardan kaynaklı zararlı gaz miktarı düşecektir.

  Yorumunuzu bırakın
  ShippingBanner