Arizatespitcihazi.com sitesinde, hızlı ve güvenli bir şekilde arıza tespit cihazlarına ulaşabilirsiniz . Tıklayarak alışverişe başlayın.

Close
(0) Ürün
Alışveriş sepetinizde ürün yok.
Tüm Kategoriler
  rocket

  TNT / DHL

  WORLDWIDE SHIPPING
  tech_support

  REMOTE SUPPORT

  CLICK HERE
  best-seller

  TRUSTED SHOPPING

  100% CUSTOMER HAPPINESS
  Filters
  Para Birimi
  Ara

  Gecikme önleme sisteminin işlevi nedir?

  Gecikme önleme sisteminin işlevi nedir?

  Gecikme Önleme Sisteminin İşlevi Nedir ve Nasıl Çalışır?

  Arabaların oldukça yaygınlaştığı günümüzde pek çok kişi araba tutkunu haline gelmiştir.

  İnsanlar araçlarına çeşitli ayarlamalar yapmışlardır.Bu nedenle araçlar fabrikadan çıktıkları zamandan çok daha farklı hale gelmeye başlamışlardır.

  Bu özelleştirmelerden bir tanesine örnek vermek gerekirse egzoz sesinde yapılan değişiklikler. Bazen yolda hızla giden bir araçtan veya bir ralli yarış aracından çok yüksek bir ses duyarız.

  Bu ses de araçlarda bulunan turbo besleme sistemi ile birlikte çalışan anti-lag sisteminden kaynaklanmaktadır.

  Anti lag sisteminin temel amacı turbo gecikmesini ortadan kaldırmaktır. 

  Turboşarj Sistemi Nedir, Ne İşe Yarar?

  Turboşarj sistemi, içten yanmalı motorlarda bulunan bir motor besleme sistemidir. Bu sistem sayesinde araç performansı artar ve yakıt tüketimi azalır.

  Araç motorunda performans artışı görmek için yanma odasındaki hava ve yakıt miktarını artırmak gerekir.

  Turbo sistemin amacı aslında budur, amacı motorda daha fazla hava ve yakıt karışımı yakmaktır. Turbo sayesinde motor daha fazla hava alır, alınan hava yüksek basınçlı silindirlere gönderilir ve araç daha fazla hava ile temas eder ve motor daha güçlü çalışır.

  Ancak bu sistemin 'turbo lag' isimli küçük bir sorunu vardır.

  Turbo-Gecikme Nedir?

  Turbo gecikmesi, turbo beslemesini sağlayan silindirin gerekli dönüş hızına kadar geçen süredir. Günümüzün turbo arabalarında bu gecikme daha azdır. Ancak gaz pedalına bastığımız an ile turbonun gerekli dönüş hızına ulaşması arasında hala zaman farkı vardır.

  Gecikme Önleme Sistemi Ne Anlama Geliyor, Ne İşe Yarıyor?

  Bu sistem sayesinde amacımız turbo gecikmesini ortadan kaldırmaktır. Günlük binek araçlarda gecikmeyi azaltmak için akülü rotorlar kullanıyoruz. Ancak bu sistem araç tutkunları için yeterli olmayıp Ralli, F1 gibi rekabetçi alanlarda araçlara Anti lag sistemi yapılmıştır.

  Anti lag sistemi ile yanma daima egzozda devam eder ve enerji daima turboya aktarılır. Bu sistem sayesinde turbo lag sorunu giderilmekte ve turbo her zaman istenilen dönüş hızına ulaşabilmektedir.

  Anti Lag Sistemi Araçlara Zarar Verir Mi?

  Bu sistemde gördüğümüz en büyük zarar sistemin motoru sürekli sıcak tutmasıdır. Bu nedenle, arabadaki bileşenler daha hızlı aşınır.

  Bu nedenle düzenli kontroller yapmalıyız aksi halde araç kısa sürede kullanılmaz hale gelebilir.

  Antilag Sistemini Her Araca Eklemek Mümkün Mü?

  Anti'yi turbo sistemi olan her araca ekleyebiliriz. Ancak bu sistem sayesinde arabanın içindeki parçalar çok çabuk eskiyebilir ve bu sistemden dolayı yasal sorunlar yaşayabilirsiniz.

  Eğer aracınızı ralli, yarış gibi alanlarda kullanmıyorsanız ve ileri sürüş eğitiminiz yoksa bu sistemi kullanmak tavsiye edilmez.

  Yorumunuzu bırakın
  ShippingBanner