Arizatespitcihazi.com sitesinde, hızlı ve güvenli bir şekilde arıza tespit cihazlarına ulaşabilirsiniz . Tıklayarak alışverişe başlayın.

Close
(0) Ürün
Alışveriş sepetinizde ürün yok.
Tüm Kategoriler
  rocket

  TNT / DHL

  WORLDWIDE SHIPPING
  tech_support

  REMOTE SUPPORT

  CLICK HERE
  best-seller

  TRUSTED SHOPPING

  100% CUSTOMER HAPPINESS
  Filters
  Para Birimi
  Ara

  Elektrikli araba nedir? Elektrikli araç türleri nelerdir?

  Elektrikli araba nedir? Elektrikli araç türleri nelerdir?

  Elektrikli Araç Türleri Nedir?

  Otomobil üreticileri, elektrikli araçlara olan talep ve emisyonları sıfıra indirme hedefleri doğrultusunda elektrikli araç üretimine odaklanmış ve gelecekte sadece elektrikli araç üreteceklerini belirtmişlerdir.

  AB ayrıca 2035'ten itibaren içten yanmalı motorlu arabaları yasaklayacağını açıkladı.

  Araç üretim pazarında ciddi yeri olan Avrupa bölgesinde alınan karar kısa süre sonra diğer tüm bölgeleri de etkileyecektir. Bu sayede gerçekten de önümüzdeki yıllarda yollarda sadece elektrikli arabaları görmek mümkündür.

  Elektrikli Araba Nedir ve Elektrikli Araba Çeşitleri Nelerdir?

  Elektrikli otomobiller, diğer içten yanmalı motorlara sahip otomobiller gibi ulaşım için kullanılan otomobillerdir. Bu arabalar görünüş olarak diğer arabalara benzese de aslında çok farklı arabalardır.

  Elektrikli otomobiller, aküden motora gelen enerjiyi mekanik enerjiye dönüştürerek hareket etmemizi sağlayan otomobillerdir. Elektrikli arabalar, içindeki parçalar bakımından diğer arabalardan oldukça farklıdır.

  Yakıt deposu, içten yanmalı motor, egzoz gibi parçalar elektrikli otomobillerde yoktur. Farklı elektrikli araba türleri vardır. Bu türler; hibrit, hibrit eklenti, menzil uzatılmış araba ve tamamen elektrikli araba gibi gruplara ayrılmaktadır.

  Elektrikli araba çeşitleri ve özellikleri:

  Hibrit araba: Hibrit araba hem içten yanmalı motora hem de elektrik motoruna sahiptir. Hibrit otomobillerde elektrik motoru, içten yanmalı motor ile koordineli olarak çalışır.

  Hibrit Plug-in araba: Hibrit Plug-in araba tipi, hibrit arabaya çok benzer, ancak hibrit plug-in arabanın menzili sadece 25-50 km'dir. Pili prize takarak şarj edebiliriz.

  Genişletilmiş menzilli araba: Genişletilmiş menzilli araba tipi aynı zamanda hem içten yanmalı motora hem de elektrik motoruna sahiptir. Genişletilmiş menzilli araba tipinde hibrit araçtan farklı olarak elektrik motorunun hareketi, elektrik motorunu besleyen içten yanmalı motor vasıtasıyla gerçekleşir.

  Genişletilmiş menzilli araba tipinde de akü prize takılarak şarj edilir.

  Saf elektrikli araba: Saf elektrikli araba türü, bildiğimiz 'elektrikli araba'dır. Sadece elektrik motorunu içerir. Bataryası prize takılarak şarj edilir. Araba aralığı arabadan arabaya farklıdır.

  Bazı otomobiller tam şarj ile 200 km gidebiliyorken, diğer otomobiller tam şarj ile 500 km gidebiliyor. Teknoloji arttıkça araç menzillerinin de çok yükseleceği tartışılmaz.

  Kısaca anlatacak olursak güncel teknolojiler ile bu elektrikli araba çeşitlerine ulaşabiliriz. Bu araba tipleri, menzil ve çalışma mantığı bakımından birbirine çok az benzemektedir.

  Teknoloji geliştikçe bu araba tiplerine yeni araba türleri eklenebilir ve yeni araba türleri eklenmese bile o araba türleri çok gelişecektir.

  Yorumunuzu bırakın
  ShippingBanner