Arizatespitcihazi.com sitesinde, hızlı ve güvenli bir şekilde arıza tespit cihazlarına ulaşabilirsiniz . Tıklayarak alışverişe başlayın.

Close
(0) Ürün
Alışveriş sepetinizde ürün yok.
Tüm Kategoriler
  rocket

  TNT / DHL

  WORLDWIDE SHIPPING
  tech_support

  REMOTE SUPPORT

  CLICK HERE
  best-seller

  TRUSTED SHOPPING

  100% CUSTOMER HAPPINESS
  Filters
  Para Birimi
  Ara

  ECU Nedir? ECU Nasıl Çalışır?

  ECU Nedir? ECU Nasıl Çalışır?

  ECU nedir?

  Elektronik kontrol ünitesi (ECU), araçtaki bir veya daha fazla elektrik sistemini kontrol etmek için araçta bulunan küçük bir cihazdır.

  ECU size elektrik sisteminin nasıl çalıştığını ve ne yapmanız gerektiğini söyleyecektir. ECU araçtan bir veya daha fazla bileşenden bilgi aldıktan sonra gerekirse bu bilgiyi kullanır.

  Örneğin, hava yastığı ECU'su çarpışma sensöründen ve koltuk sensöründen bilgi alır.

  Bir çarpışma meydana geldiğinde, ECU yolcunun oturma pozisyonuna göre hangi hava yastıklarının açılacağına karar verecektir. Ardından, aktüatörün bunları kullandığını gösterir.

  Aktüatör daha sonra elektrik sinyalini valf, enjektör veya röle ile gerekli fiziksel değere dönüştürür.

  Günümüz arabaları teknoloji ile birlikte gelişmekte ve temel sistemler (hidrolik direksiyon ve şanzıman kontrolü gibi), konfor (elektrikli camlar ve koltuklar gibi) ve güvenlik (hava yastıkları ve frenler gibi) gibi farklı işlevlere sahip binden fazla ECU'ya sahiptir. Her ECU tipik olarak kendi yazılımını veya ürün yazılımını çalıştıran ve çalışması için güç ve veri bağlantılarına ihtiyaç duyan özel bir çip içerir.

  ECU daha sonra girdiye dayalı eylemleri gerçekleştirmek için aktüatörlerle iletişim kuracaktır. Örneğimizde, kapı kilidi ECU'su ilgili kapıyı kilitlemek veya kilidini açmak için bir aktüatörü etkinleştirir.

  Hava yastığı ECU'su, yolcunun konumuna göre açılacak hava yastığını seçecek ve ardından komut uygulayıcısı bunları açacaktır.

  Otomatik acil frenleme ECU'su bir çarpışmayı önlemek için frenleri uygular. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte otomobilin her yeni işlevi, yeni bir kontrol ünitesi anlamına geliyor.

  Bir ECU Nasıl Çalışır?

  ECU verilerini aracın etrafındaki birden fazla sensörden besleyerek, performanslarını iyileştirmek için komutlar vererek elektronik sistemleri verimli bir şekilde yönetebilir ve kontrol edebilir.

  Bir ECU Arızalıysa Ne Olur?

  ECU bozulduğunda veya bozulduğunda işler kötü gidebilir. ECU arızalanırsa yakıt tüketimi artabilir ve vites geçişleri sarsıntılı olabilir. ECU, arabadaki tüm sistemlere bağlı olduğu için çok önemli bir kontrol mekanizmasıdır.

  Yorumunuzu bırakın
  ShippingBanner