Arizatespitcihazi.com sitesinde, hızlı ve güvenli bir şekilde arıza tespit cihazlarına ulaşabilirsiniz . Tıklayarak alışverişe başlayın.

Close
(0) Ürün
Alışveriş sepetinizde ürün yok.
Tüm Kategoriler
  rocket

  TNT / DHL

  WORLDWIDE SHIPPING
  tech_support

  REMOTE SUPPORT

  CLICK HERE
  best-seller

  TRUSTED SHOPPING

  100% CUSTOMER HAPPINESS
  Filters
  Para Birimi
  Ara

  ECU nedir?

  ECU nedir?

  ECU nedir?

  Elektronik kontrol ünitesi (ECU), araçtaki bir veya daha fazla elektrik sistemini kontrol etmek için araçta bulunan küçük bir cihazdır.

  ECU size elektrik sisteminin nasıl çalıştığını ve ne yapması gerektiğini söyler. ECU araçtaki bir veya daha fazla bileşenden bilgi aldıktan sonra, gerekirse bu bilgileri kullanır.

  Örneğin, hava yastığı ECU'su çarpışma sensöründen ve koltuk sensöründen bilgi alır.

  Bir çarpışma meydana geldiğinde ECU, yolcunun oturma pozisyonuna göre hangi hava yastıklarının açılacağına karar verir. Ardından aktüatörün bunları kullandığını belirtir.

  Aktüatör daha sonra elektrik sinyalini valf, enjektör veya röle ile gerekli fiziksel değere dönüştürür.

  Günümüz otomobilleri teknolojiyle birlikte gelişmekte ve temel sistemler (hidrolik direksiyon ve şanzıman kontrolü gibi), konfor (elektrikli camlar ve koltuklar gibi) ve güvenlik (hava yastıkları ve frenler gibi) gibi farklı işlevlere sahip binden fazla ECU'ya sahiptir. Her ECU tipik olarak kendi yazılımını veya donanım yazılımını çalıştıran ve çalışması için güç ve veri bağlantılarına ihtiyaç duyan özel bir çip içerir.

  ECU daha sonra girdiye dayalı eylemleri gerçekleştirmek için aktüatörlerle iletişim kuracaktır. Örneğimizde, kapı kilidi ECU'su ilgili kapıyı kilitlemek veya kilidini açmak için bir aktüatörü etkinleştirir

  Hava yastığı ECU'su yolcunun konumuna göre açılacak hava yastığını seçer ve ardından komut uygulayıcı bunları açar.

  Otomatik acil frenleme ECU'su bir çarpışmayı önlemek için frenleri uygular. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte otomobilin her yeni işlevi yeni bir kontrol ünitesi anlamına gelmektedir.

  Bir ECU Nasıl Çalışır?

  ECU, aracın etrafındaki birden fazla sensörden gelen verileri besleyerek elektronik sistemleri verimli bir şekilde yönetebilir ve kontrol edebilir, performanslarını artırmak için komutlar verebilir

  Bir ECU Arızalıysa Ne Olur?

  ECU bozulduğunda veya kırıldığında işler kötü gidebilir. ECU arızalanırsa yakıt tüketimi artabilir ve vites geçişleri sarsıntılı olabilir. ECU çok önemli bir kontrol mekanizmasıdır çünkü araçtaki tüm sistemlere bağlıdır.

  Yorumunuzu bırakın
  ShippingBanner